Hovädzie mäso a suché marinovanie

Máte jasno v problematike suchého marinovania? Ak nie, medzi riadkami dnešného článku, sa vám určite vedomosti znásobia. Pripravili sme aj 3 skvelé recepty na prípravu marinovaného hovädzieho, ktorého cesta končí na grile.

Marinovanie hovädzieho mäsa je špecifická oblasť gastronómie. Predovšetkým ak sa bude ono mäsko grilovať. Či už tuková alebo suchá marináda, vždy je otázne, či ju použiť alebo nie. Viac sa dozviete v článku…Suché marinovanie

Čo je to suché marinovanie

Suchá marináda je zmes korenín a bylín bez pridaného tuku, napríklad oleja, vína, octu a iných štiav, napr. citrónovej šťavy, sójových omáčok, kečupu. Používa sa na mäsové pokrmy, morské plody, zeleninu. Suchá marináda nie je nikdy jemná, jej chuť je intenzívna. Koľko chuti prenikne do pokrmu závisí od dĺžky marinovania.

Pri použití suchej marinády sa odporúča marinovať krátko, pol hodinu až hodinu. Jedlo by sa malo marinovať pri izbovej teplote a nie v chlade, lebo vtedy môže dôjsť k strate šťavy.Keďže sa predpokladalo, že suché marinovanie vyťahuje z mäsa príliš veľa vlhkosti, tak sa pri grilovaných pochúťkach veľmi neodporúčalo. Momentálne sa to však stalo akýmsi trendom.

Ako na to

Miešať by sa mali maximálne tri druhy korenín a ich chute by sa mali dopĺňať, nie prebíjať. Do zmesí určených na grilované pokrmy sa nepridáva soľ. Soľ sa pridáva do zmesí, ktoré sú určené pre varené alebo pečené jedlá. Z grilovaných potravín by soľ vytiahla šťavu a jedlo by bolo suché. Najvhodnejšími dózami na marinovanie sú sklenené alebo porcelánové misy. Kovové, napr. hliníkové by mohli zanechať v pokrme kovovú pachuť.Suchá marinádaa hovädzie

Rozdiely oproti  marinádam s obsahom tuku

  • Suché marinády sú veľmi rýchlo pripravené a stačí krátky čas marinovania, aby jedlo získalo výraznú chuť.
  • Často sa používajú v prípade steakov a minútok, ktorým dodajú výraznú chuť.
  • Jedlo má však vždy intenzívnu chuť, nie je možné získať jemnú príchuť ako v prípade marinády s obsahom tuku.
  • Olejové marinády dodávajú jedlu šťavnatosť a dajú sa použiť v prípade grilovania na všetko.
  • Suché marinády sú určené na grilované jedlá, ktoré sa pripravujú veľmi krátko, aby koreniaca zmes neprihorela.

Marinujeme hovädzie mäso na sucho?

Áno, ale… Kvalitné hovädzie mäso má svoju špecifickú chuť a nepotrebuje žiadne marinovanie. Hovädzie mäso by sa malo dochucovať korením až keď je hotové a veľmi opatrne, aby sa neprebila chuť mäsa. Marinády sú vhodné na menej výrazné mäsá bez špecifickej chute, ako sú napríklad mrazené, kde dochádza k chuťovej strate.

Mäso na sucho marinujeme tak, že ho poprášime z oboch strán korením a následne korenie do mäsa rukou opatrne vtlačíme. V prípade jemných korenín marinujeme 30 minút, maximálne 1 hodinu. V prípade výrazných korenín marinujeme 15, maximálne 30 minút.

Na hovädzie mäso sú vhodnými koreninami

Ligurček, rasca, kôpor, borievka, cesnak, pamajorán, majorán, bobkový list, čierne korenie, červená paprika, cibuľa, petržlenová vňať, rozmarín, chilli, karí korenie.

Hľadáte ideálneho pomocníka na grilovanie? Porovnanie grilov, ktoré sme už testovali vám určite pomôže vybrať ten správny.

Top 3 recepty s hovädzím mäsom

Naše najobľúbenejšie recepty, ktoré sa spájajú s hovädzím mäsom na grile. Vyskúšajte minimálne jeden z nich, inak sa možno urazíme 🙂

1. Grilovaná hovädzia sviečkovica so šampiňónmi

Hovädzia sviečkovica je najkvalitnejšie hovädzie mäso. Je to pruh, ktorý sa nachádza pod chrbtovou časťou. Nesmie sa pripravovať príliš dlho, inak bude mäso tuhé.

Grilovaná hovädzia sviečkovica so šampiňónmi

Grilovaná hovädzia sviečkovica s grilovanými šampiňónmi a zeleninou

Potrebujete:

4 steaky z hovädzej sviečkovice, mleté a celé čierne korenie, 2 vetvičky čerstvého rozmarínu, 5 ks šampiňónov, ľubovoľnú zeleninu, bagetu, soľ, olivový olej, červené víno Merlot

Postup:

Celé aj mleté čierne korenie zmiešame s odtrhnutými lístkami čerstvého rozmarínu. Rukou koreniacu zmes zatlačíme z oboch strán do sviečkovice a necháme na sucho marinovať 30 minút.

Potom lístky rozmarínu z mäsa oberieme a grilujeme z každej strany 5 minút. Šampiňóny nakrájame na plátky a grilujeme na platni asi 4 minúty. Zeleninu nakrájame, osolíme, pokvapkáme olivovým olejom, vložíme do alobalu a dáme na gril. Hotové mäso posypeme šampiňónmi a podávame s množstvom grilovanej zeleniny, grilovanou bagetou a červeným vínom.

 

2. Vysoká hovädzia roštenka s grilovaným cesnakom a kukuričnými klasmi

Vysoká roštenka je z chrbtového svalu, nachádza sa bližšie ku krku. Mäso z vysokej roštenky je veľmi šťavnaté, pretože je prerastené tukom. V strede sa nachádza tukové oko, ktoré počas prípravy dodáva špecifickú  chuť, vôňu a šťavnatosť.

Grilovaná vysoká roštenka korenená suchou marinádou

Namarinovaná vysoká roštenka

Potrebujete:

600 g mrazenej hovädzej vysokej roštenky, 2 celé struky cesnaku, 2 ks kukuričných klasov, olivový olej, soľ, 100 g celého zeleného korenia, 100 g majoránu, 100 g rozmarínu, čerstvú bagetu

Postup:

Struky cesnaku prerežeme aj so šupkou na rovnaké polovice a kukuričné klasy nakrájame na asi 3 cm hrubé kolieska. Polovicu zeleného korenia pomelieme a druhú polovicu necháme v celku. Obe zmesi zmiešame, pridáme majorán a znova dôkladne premiešame. Korenie nasypeme na rozmrazené mäso z oboch strán a rukami dobre pritlačíme. Lístky rozmarínu pozapichujeme na vrch mäsa.

Necháme 15 minút na sucho marinovať. Potom odstránime rozmarín a mäso nakrájame na tenké plátky, asi 2 cm hrubé. Grilovací rošt potrieme olejom a mäso grilujeme 6 minút z každej strany.

Cesnak položíme na gril prekrojenou polovicou a grilujeme do zlatista iba z jednej strany. Klasy kukurice po obvode otáčame asi v 3 minútových intervaloch. Čerstvú bagetu nakrájame na kolieska, pokvapkáme olivovým olejom z oboch strán a grilujeme do zlatista.

Na tanier kladieme ugrilovaný plátok mäsa, na ktorý položíme kúsok osoleného masla a necháme maslo rozpustiť. Dodá mäsu šťavnatosť a zjemní chuť korenia. Podávame s bagetou, klasom kukurice a grilovaným cesnakom, ktorý konzumujeme spolu s bagetou.

 

3. Grilované hovädzie lúpané pliecko

Hovädzie lúpané pliecko

Hovädzie lúpané pliecko

Hovädzie pliecko patrí medzi hovädzie zadné. Je to časť obsahujúca veľké svaly s malým obsahom väziva a tuku. Lúpané pliecko je sval z lopatky s charakteristickou šľachou, ktorá svalom horizontálne prechádza. Po tepelnej úprave zmäkne alebo sa úplne rozpustí a dodá mäsu špecifickú chuť.

Potrebujete:

400 g hovädzieho lúpaného pliecka, kôpor-korenie, 2 väčšie cibule, 500 g zemiakov, 4 mrkvy, 1 cuketu, 4 šampiňóny, soľ, olivový olej, mletú červenú papriku

Postup:

Soľ a kôpor spolu zmiešame. Lúpané pliecko okoreníme z oboch strán. Rukami korenie votrieme do mäsa a nakrájame na stejkové pláty a dáme ihneď grilovať. Je to v rozpore s pravidlami marinovania grilovaných potravín, ale mäso ide ihneď na gril, takže mu soľ toľko neublíži.

Kôpor je chuťovo veľmi intenzívny, preto mäso ihneď po nakorenení dávame na gril a je to aj z dôvodu, že sme ho už osolili. Soľ spôsobí, že mäso zmäkne. Stejky grilujeme 6 minút z každej strany.

Zemiaky, cuketu a mrkvu očístíme a nakrájame na kolieska. Šampiňóny nakrájame na plátky. Všetko vložíme do alobalu, polejeme olivovým olejom a poprášime soľou a mletou červenou paprikou. Alobal poriadne uzavrieme a dáme na gril. Jedlo je hotové, keď sa alobal nafúkne na maximum.

 

Prečítajte si tiež hotnotné rady, postrehy a recepty z článku Grilovanie krkovičky-ako to nespackať.

 

 

-Dougrilovania priatelia-

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.