Grillbot GBU 102 – Vychytávka na čistenie grilu

Ešte ste nepočuli o robotickom pomocníkovi na čistenie grilov? Dnes sa naň pozrieme bližšie a zistíme na aký gril je vhodný, čo všetko zvládne, výhody, nevýhody a samozrejme aj koľko táto praktická hračka stojí. Predstavíme samotné zariadenia ako aj doplnky, ktoré sa dajú dokúpiť. V článku nájdete aj video Grillbot-u v akcií a skúsenosti od samotných majiteľov.

Navigácia v článku

 

Čistenie grilu

Po každom grilovaní je potrebné grilovací rošt poriadne vyčistiť a to mnohokrát nie je príjemná a jednoduchá záležitosť. Zvyšky tuku a jedla na rošte vedia poriadne potrápiť. Umývanie roštov alebo platní v umývačke riadu je často neúčinné. A tak neostáva iné ako túto nemilú činnosť spraviť manuálne.

Začína sa však blýskať na lepšie časy. Technológie dorazili aj do tejto oblasti a prinášajú malý zázrak s názvom Grillbot.

Grillbot GBU 102

GBU 102, mierne inovovaná verzia pôvodného Grillbot-u.

Ako funguje Grillbot?

Po skončení grilovania počkáte 10 – 20 minút, aby grilovací rošt dostatočne vychladol a potom položíte grillbot na rošt. Zapnete ho jednoduchým stlačením tlačidla, zavriete veko alebo dvierka grilu a necháte grillbot pracovať. Ako dlho, závisí od znečistenia grilu. Dobu čistenia môžete nastaviť na 10, 20 alebo 30 minút. Po skončení sa grillbot sám automaticky vypne.

Grillbot používa pri čistení mosadzné alebo oceľové kefy. Výber čistiacej kefy závisí od znečistenia a samozrejme druhu roštu.

 

Grillbot GBU 101 a Grillbot GBU 102

Na slovenskom trhu sú dostupné čističe grilov od americkej spoločnosti Grillbot LLC a to Grillbot GBU 101 a GBU 102. Súčasťou balenia je jedna batéria s adaptérom AC 110 a káblom, tri mosadzné kefy a návod na používanie. Ostatné príslušenstvo je možné dokúpiť osobitne.

Rozdiel medzi nimi je v mierne vylepšenej CPU u GBU 102 oproti GBU 101, riadiacej jednotke, ktorá riadi smer a rýchlosť prístroja pri čistení. Inak sú oba prístroje rovnaké, majú rovnaké rozmery aj váhu a dodávajú sa s rovnakým príslušenstvom a odlišujú sa farebne. GBU 101 je červený a 102-ka je čierna.

GBU102-malý a výkonný

Drobný, no výkonný pomocník po každom grilovaní.

 

Oba grillboty majú okrúhle plastové telo, ktoré prístroju umožňuje ľahšie sa dostať do rohov v prípade grilov a roštov v tvare obdĺžnika alebo štvorca a zároveň takéto telo nerobí problém pri čistení okrúhlych grilovacích roštov.

 

Grillbot – Opis zariadenia

Grillbot je robotický čistič grilov. Svojím vzhľadom sa podobá na robotické vysávače, len má menšie rozmery.

 • Primárne je určený na čistenie grilov na drevené uhlie alebo plyn (resp. záhradné grily)
 • Gril by mal mať veko alebo zatváracie dvierka, aby prístroj nespadol
 • Čistí automaticky bez nutnosti dozoru a obsluhy
 • Gril môže byť počas čistenia studený alebo horúci až do 95°C
Spodná strana-grillbot

Pohľad na spodnú stranu Grillbot-u a tri jednotlivé kefy, konkrétne mosadzné.

Prístroj disponuje tromi čistiacimi rotojúcimi kefami, ktoré sú mosadzné alebo oceľové, pracovať dokážu aj každá samostatne. Má pomerne príťažlivý dizajn a optimálnu hmotnosť cca 1,2 kg, takže manipulácia s ním nie je diskomfortná ani pre dámy. Manipulácia-teda priloženie Zariadenie sa nabíja približne 4 hodiny, spotrebuje 12 W a má hlučnosť 65 dB. Prístroj sa dodáva s mosadznými kefami.

Oceľové kefy sú doplnková výbava, je možné ich v prípade potreby dokúpiť zvlášť a cena je približne 15 €. Dostupné sú aktuálne na alze.

Grillbot GBU 101 a GBU 102 sa ovláda veľmi jednoducho. Jedným tlačidlom a pomocou prehľadného LCD displeja, ten počas čistenia ukazuje zostávajúci čas do ukončenia proscesu. Dĺžka doby čistenia sa nastavuje stlačením už spomínaného tlačidla. Jedno stlačenie nastaví prístroj na 10 minút, dve stlačenia na 20 minút a tri stlačenia na 30 minút.

Čistenie a údržba

Keď prístroj ukončí čistenie, potiahnutím vyberiete kefy z prístroja a opláchnete ich pod tečúcou vodou alebo ich vložíte do umývačky riadu, ktorá ich umyje za vás. Spodnú stranu robota utriete suchou alebo jemne navlhčenou handričkou a je to.

Ak je gril príliš horúci a vložíte do neho grillbot, prístroj má zvukový alarm, ktorým na to upozorní a motor sa automaticky vypne.

Upozornenia výrobcu z návodu

Upozornenia od výrobcu Grillbot, pochádzajú z návodu na obsluhu.

Grillbot – Výhody

 • Ovládanie jedným tlačidlom
 • Jednoduchá údržba, kefy je možné čistiť v umývačke riadu
 • Kefy sa veľmi jednoducho vyberajú
 • Náhradné kefy sú za prijateľnú cenu v rozmedzí 13 až 16 €
 • Prístroj čistí automaticky teada sám
 • Mmalé-spratné rozmery
 • Nízka hlučnosť
 •  Dá sa dokúpiť praktické puzdro pre skladovanie v exteriéri

Grillbot – Nevýhody

 • Nie je určený na čistenie grilov bez veka alebo dvierok
 • Nemôže sa používať na rošty s teflónovým povrchom
 • Ak výrobok nepoužívate, je potrebné ho nabíjať minimálne 1x mesačne
 • Prístroj nesmie prísť do kontaktu s vlhkosťou
 • Dlhšie sa nabíja

 

Príslušenstvo

Doplnky ku grillbotom tvoria hlavne náhradné kefy a to buď mosadzné alebo oceľové, dobíjacia batéria Li-Po 1400 mAh, adaptér AC 100 a puzdro na prístroj. Príslušenstvo je kompatibilné pre grillbot GBU 101 aj GBU 102.

Mosadzné kefy

Mosadzné kefy sú mäkšie a tým pádom aj šetrnejšie k čisteným povrchomsú súčasťou balenia. Určené na klasické kovové rošty, ale môžu sa použiť aj na keramické či smaltom potiahnuté grilovacie rošty.

Výrobca odporúča nepoužívať oceľové kefy na hore menované povrchy roštov, pretože môže dôjsť k poškodeniu ochrannej vrstvy a odlupovaniu materiálu. Ďalšie odporúčanie je pravidelne kontrolovať kefy a v prípade potreby ich aj obmieňať.

Náhradná sada, teda 3 nové kusy, stoja na alze necelých 13€.

Oceľové kefy

Oceľové kefy sú tvrdé a veľmi odolné. Hodia sa preto na čistenie klasických kovových ako aj značne znečistených liatinových roštov. Oceľový rošt oceľové kefy nepoškodia, ale v prípade liatinového roštu treba byť s ich použitím opatrný. Na bežné znečistenie a pri pravidelnej údržbe pomocou grillbota používajte na čistenie mosadzné kefy, aby nedošlo k poškodeniu liatinového povrchu.

Oceľové rošty sú veľmi odolné, ale ani v ich prípade nie je potrebné pri bežnom znečistení používať oceľové kefy. Na pravidelnú údržbu pomocou robotického čističa by mali byť mosadzné kefy postačujúce pre všetky druhy roštov.

Dokúpiť sadu, teda 3 oceľové kefy, vás príde na necelých 16€ na alze.

Puzdro

Je vyrobené z kvalitného tvrdeného plastu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a preto prístroj v puzdre môžete skladovať vonku pri grile. Disponuje dvoma poistkami proti otvoreniu a praktickou rukoväťou.

Puzdro na Grillbot nie je súčasťou balenia. Dá sa dokúpiť, na alze za cenu pod 30€.

Puzdro na grillbot

Puzdro na grillbot GBU 101 a GBU 102. Odolné a presne tvarované, ochráni grillbot aj pred poveternostnými podminekami v exteriéry.

Batéria

Batéria má výdrž okolo 90 minút a tak na jedno nabitie môžete gril opakovane čistiť niekoľkokrát za sebou, konkrétne až 3-krát najdlhším programom. Jej životnosť predĺžite tým, že ju vždy úplne vybijete, až do zastavenia prístroja a následne bez prerušovania naplno nabijete. Doba nabíjania je 4 hodiny.

Náhradná batéria váš príde na približne 36€.

 

Cena

Koľko stojí Grillbot? Cena je pre obe verzie, ktoré sú u nás dostupné, rovnaká. Preto je určite rozumnejšie siahnuť po inovovanom modely, teda GBU 102

Grillbot GBU 102 – Cena

120€ na Alza.sk 120€ na Hej.sk

Grillbot GBU 101 – Cena

120€ na Alza.sk 120€ na Hej.sk

 

Ako Grillbot hodnotia tí, ktorí ho už vlastnia?

Prevažná časť hodnotení od ľudí, ktorí si už zaobstarali robotického pomocníka na čistenia roštov, sa stretáva v názore, že zariadenie funguje veľmi dobre. Priemerne znečistený rošt zvládne za 20 minút slušne očistiť. Na výrazné znečitenie po grilovaní recenzisti odporúčajú najdlhší (30min) program, v prípade potreby aj opakovať.

Recenzia-grillbot

Jedna z recenzií na Grillbot. Zdroj:https://www.robotworld.cz/grillbot-black/recenze

 

recenzia-grillbot

Ďalšia recenzia, ktorá nás zaujala. Zdroj je rovnaký.

 

Oplatí sa Grillbot?

Ešte stále váhate, či si zakúpite tento zázračný prístroj? Rozmýšľate, či sa vám to oplatí, ak grilujete iba občas?

Ušetrený čas a námaha, ktoré by ste strávili pri údržbe a čistení roštu sa vždy oplatí. Nie je podstatné, či grilujete celoročne alebo iba v prípade teplého a príjemného počasia. Gril je potrebné poriadne umyť vždy po grilovaní a väčšinou to nie je jednoduché a príjemné. S Grillbotom, tak možno začnete omnoho častejšie grilovať.

Poriadne vyčistený gril je hlavný predpoklad pre zdravú prípravu grilovaných jedál, inak dochádza k tvorbe neželaných splodín zo spaľovania a zo zdravého jedla sa stáva jedlo nebezpečné pre naše zdravie.

Lepšia raz vidieť, než 100-krát čítať

Podarené a celkom krátke video, ktoré zachytavá Grillbot  v akcií.

5 dôvodov prečo si zaobstarať Grillbot

 • Ušetrí čas a námahu pri čistení roštov
 • Prístroj vás nepotrebuje pri svojej prevádzke
 • Má jednoduché ovládanie, ktoré zvládne každý
 • Dobre vyčistený gril je nutnosť pre prípravu zdravých grilovaných jedál
 • Grillbot umyje za vás umývačka riadu

 

 

 

Do Grillbot-čistenia priatelia!

 

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.