Rakletovacie elektrické grily: Grilovanie s nimi si zamilujete

Považujete sa za skúseného grilmajstra, ale o rakletovacom grile ste ešte nepočuli?
Raclette, resp. rakletovacie elektrické grily majú na našom trhu menšie zastúpenie, slabšiu reklamu, ale keď zistíte, čo všetko si na nich môžete pripraviť, a aké majú výhody, budete sa pýtať sami seba: „Ako to, že ho ešte nemám?“

Rakletovací gril Steba RC4 plus

Názov týchto grilov je odvodený od slovíčka „raclette“. Čo to je?

Rakletovacie elektrické grily

 

Zoznámte sa s raclette

Raclette je polotvrdý syr z kravského mlieka. Vyrába sa vo veľkých okrúhlych bochníkoch, ktoré majú viac ako 5 kg. Prvýkrát vyrobili túto mliečnu pochúťku vo švajčiarskom kantóne Valais.

Ak po jeho ochutnaní budete cítiť oriešky, môžete byť pokojní, pri tomto druhu je to bežné. Okrem toho, že raclette je druh syra, je to zároveň aj tradičné švajčiarske jedlo. A podobne ako fondue, tak aj pri príprave raclette je dôležitá jeho tepelná úprava. Pripraviť si ho môžete  práve pomocou rakletovacieho grilu. Do raclette okrem rovnomenného syra môžete dať zeleninu (zemiaky, cuketa, šampiňóny, uhorka či paradajky), údené mäso, salámu, klobásu či ryby. A ako vyzerá takýto gril?

Rakletovací elektrický gril, zvládne aj klasické grilovanie a fondue. Odporúčame

Ak si práve vyberáte ten správny rakletovací gril, tento neprehliadnite! Kliknite na obrázok a pozrite si parametre tohoto zariadenia

Rakletovací gril

Elektrický rakletovací gril spoznáte už na prvý pohľad – má dve poschodia. Na tom vyššom nájdete grilovaciu dosku z liatiny alebo kameňa, prípadne môže byť vrchná časť grilu kombináciou kovového roštu a kamennej platne. Vyššie poschodie pri príprave raclette slúži hlavne na mäso, na spodnom poschodí je výhrevná doska, na tej v malých panvičkách pripravíte zeleninu so syrom. Takže každý si môže pripraviť túto švajčiarsku pochúťku presne tak, ako to má rád.

Využijete aj vy rakletovací gril?

Je skvelým spoločníkom pre priateľské posedenia, párty či rodinné oslavy. Každý si pripravuje svoje jedlo, k príprave raclette sa odporúča ochutnávať aj víno a hlavne si užívať príjemnú atmosféru.

Možno si myslíte, že rakletový gril využijete iba na prípravu raclette, nie je to však pravda. Áno, názov týchto grilov neklame – primárne sú prispôsobené na prípravu švajčiarskeho pokrmu, ale prakticky na ktoromkoľvek z nich si pripravíte dobrý steak, grilovaný baklažán či rybu.

Niektoré z týchto grilov majú aj meniteľné dosky, ktoré ponúkajú rôzne alternatívy – tento gril Severin RG 2341 má v balení dosku na prípravu lievancov. Takže ani príprava sladkých raňajok nie je žiadnym problémom.

 

Pozrite sa na prípravu raclette

Odpozerať aspoň základy techniky u odborníka, nie je nikdy na zahodenie. Aby ste mali o raclette lepšiu predstavu, pozrite si video zamerané práve na pochúťky spojené s týmto výrazom.

 

Koľko zaplatíte?

Rakletovací gril ponúka mnoho príjemných chvíľ. Viete aká je jeho cena?

Spodná hranica

Tie najlacnejšie modely začínajú od 30€, za túto sumu kúpite napríklad gril Severin RG 9640. A čo kvalita? Aj na takomto grile si pripravíte plnohodnotné raclette. Vždy sledujte pomer príkon a veľkosť zariadenia.

Za kvalitu si priplatíterakletovací gril Steba RC68

Ak hľadáte kvalitný rakletovací gril,  ktorý má kvalitnejšie materiály alebo vyšší príkon, môže vás to stáť až 100€. Podobnú cenu má aj nerezový gril Steba RC 68. Podrobnejší popis nájdete v odkaze.

 

Samozrejme, na trhu nájdete aj výrobky, ktorých cena sa pohybuje v stovkách eur. Tie majú často rôzne vychytávky – napríklad výbavu na prípravu fondue. Lebo keď ochutnávať švajčiarsku kuchyňu, tak poriadne.

 

Výhody a nevýhody rakletovacích grilov

Výhody

  • Veľkou výhodou elektrických rakletovacích grilov je, že ich zapojíte do zásuvky, nepotrebujete žiadne drevené uhlie
  • Veľmi dobre viete regulovať ich teplotu.
  • Dve poschodia pri príprave jedla umožňujú používať dve rôzne teploty – na vrchnej časti si pripravíte dobre prepečený stejk a na spodnej si iba jemne opečiete zeleninu a roztopíte syr.
  • Ak máte terakotovú či lávovú dosku, nemusíte sa obávať škrabancov na jej povrchu.
  • Takýto gril využijete celoročne, keďže sa nemusíte spoliehať na dobré počasie a posedenie si pripravíte aj pri jedálenskom stole.
  • A v neposlednom rade – všetci sú za jedným stolom a nie sú odkázaní na kuchára.

Nevýhody

  • Rakletovacie grily nebudú robiť radosť tým, ktorí majú radi rýchlu prípravu jedla. S raclettom je spojené aj spoločenské posedenie a samotná príprava jedla je preto časovo náročnejšia.
  • Vďaka dvom poschodiam, je takýto gril náročnejší na priestor a v menších kuchyniach môže byť problém s jeho skladovaním.
  • Jeho komplikovaná konštrukcia sa ozve aj pri čistení, keď musíte umyť viac plochy a hlavne ťažko dostupných zákutí ako pri klasických, ale aj kontaktných griloch.

Na čo si dávať pozor pri kúpe?

V prvom rade sa zamerajte na potrebnú veľkosť a to, pre koľkých ľudí chcete pripraviť raclettovaciu párty. Nájdete malé rakletovacie grily pre dve osoby, ale aj také, ktoré sú až pre osem ľudí. Pri výbere však zohľadnite aj vaše skladovacie možnosti.

Rakletovacie grily nepotrebujú taký vysoký výkon ako klasické elektrické grily, pokojne vám stačí menej ako 1500W. Dôležitý je nastaviteľný termostat, vďaka ktorému gril využijete nielen na prípravu syra, ale aj poctivého stejku. Nepodceňujte ani vyhotovenie – radšej si priplaťte za liatinové či nerezové konštrukcie, pri ktorých nemusíte mať obavy o stabilitu grilu.

Ak chcete rakletovací gril vužívať všestranne, mal by mať meniteľné dosky, pretože na mäso môže byť lepší kameň a na zeleninu zase liatina.

 

3 tipy na elektrický rakletovací gril

Máme pre vás pripravené aj tri tipy na rakletovacie grily rozdelené podľa cenových kategórií. Prvou z nich je ekonomická trieda.

1# Clatronic RG 3518
Veľa muziky za pár peňazí

Rakletovací elektrický gril s výbornou cenou

Už som spomínal, že tie najlacnejšie rakletovacie grily kúpite za 30€. Ak si priplatíte cca 20€, môžete už mať slušný gril Clatronic RG 3518.

Má rozdelenú dosku – jedna polovica je hladká a druhá liatinová vrúbkovaná. Samozrejmosťou je grilovací kameň, poteší 8 panvičiek, výkon 1400 W je úplne dostačujúci a pre správny pôžitok z raclette nesmie chýbať ani termostat.

 

2# Steba RC 58
Kvalita za rozumnú cenu

rakletovací gril Steba RC58, nám sa páči

Približne za dvojnásobnú cenu dostanete o triedu lepší gril Steba RC 58. Odoloné prevedenie s 8 panvičkami.

Grilovacia doska je taktiež rozdelená na dve časti – kamennú a liatinovú s vrúbkami.Hoci jeho zahriatie trvá o niečo dlhšie (príkon 1200W), vynahradí vám to svojim poctivým vyhotovením.

 

 

3# Steba RC 4
Top raclette gril

kvalitný elektrický racelette gril, ktorý si zamilujeteAk dokážete oceniť kvalitu, za približne 130€ získate kvalitu v grile Steba RC 4.

Nepriľnavý povrch, odolná doska proti poškrabaniu, variabilné príslušenstvo, príkon 1450W, regulácia teploty, 8 panvičiek a kvalitné vyhotovenie. To je Steba RC 4 v kocke.

 

 

Vybrali ste si?

Rakletovacie grily nie sú iba na prípravu raclette, ale napríklad aj na lievance. Samozrejmosťou sú chutné stejky a grilovaná zelenina. Už za 45€ nájdete solídnu konštrukciu, ktorá vám na občasný švajčiarsky večer veľmi dobre postačí.

Ak ste si z našich tipov nevybrali, tak tu nájdete zoznam všetkých raclette grilov na Alza.sk.

 

Pokiaľ si pri kúpe takéhoto grilu dáte pozor na správnu veľkosť, výkon, použité materiály a určite aj ovládateľnosť termostatu… Potom už o zábavné a hlavne netradičné občerstvenie na párty máte postarané.

 

 

-Dougrilovania priatelia-

No Responses

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.