Elektrický gril Steba VG400 TEST+RECENZIA

Elektrický gril nemeckého pôvodu s najväčšou platňou (43CM) na trhu. Zaujme príkonom 2200W, veľkým poklopom so vstavaným teplomerom, neobyčajne objemnou nádobou na prebytky alebo aj možnosťou používať zariadenia bez stojanu.

TOP-Elektrický gril na balkónNavigácia v recenzii

 

Prvý kontakt s grilom

Zakúpený ako väčšina našich grilov na Alze. Na veľkosť krabice sme boli už pripravení, po takýto gril si istotne nechcete ísť pešo 🙂 Prekvapivo sa však vošla rozmerná krabica aj do kufra sedanu strednej triedy.

Po otvorení krabice budete potrebovať jeden šrobovák a trošku zdravého rozumu, aby ste túto mašinku zmontovali do použiteľnej podoby. Mimoriadne úbohý návod zručného mladíka neprekvapí, ale ak patríte ku antitalentom, onen zdrap zbytočných nákresov a neprehľadných pokynov vám určite s montážou nepomôže.

Obsah balenia

Veľká krabica, rozmerná platňa, nádoba na prebytky, 5-cípy stojan a poklop s teplomerom a  rukoväťou. Spomenúť treba aj odkladací priestor oválneho tvaru, tyčový stojan, termostat s 5-timi úrovňami ohrevu a dlhý prívodný kábel.

Steba VG 400

Prirodzene v balení nechýbajú ani textové prílohy, rozumejte ako záručné informácie, návod k montáži a obsluhe zariadenia. Zbytočné, nehodnotné informácie a odfláknutá forma, a vraj nemci sú pedantní…

 

Technické špecifikácie

Steba VG 400

Rozmery grilu:1060 x 650 x 600 mm
Rozmery platne:
Priemer 53cm
Príkon:2200W
Hmotnosť:Balenia- 12,3kg
Zariadenia- 10,5kg
Rozsah termostatu:0-250°C (s poklopom)
Poklop:Bez pántov

Použité materiály

Gril je spojením tvrdených plastov, hliníku a zliatiny, teda to sú hlavné prvky použité pri výrobe.

Telo grilu

Podstavec stojanu, udržujúci stabilitu, je z tvrdeného plastu. Tyčový stojan je z hliníku a napája sa na podstavu grilovacej platne z tvrdeného plastu.

Srdce zariadenia

Tak by som nazval hornú časť zariadenia, teda od plastovej podstavy pod platňou až po hliníkový poklop. Podstava zabezpečuje použiteľnosť grilu aj bez stojanu, nakoľko zastáva funkciu tepelného izolantu a na podklad nepustí teplo vo výraznej miere. V jej útrobách našla svoje miesto aj objemná plastová nádoba na prebytky s hliníkovým dnom – aby ju ani mimoriadne horúce zvyšky neprepálili. Zliatinová platňa sa pokladá voľne na podstavu, drží však stabilne pre svoju vyššiu hmotnosť.

Steba VG 400 platňa

Pohľad na spodnú stranu zliatinovej platne.

Zliatina je stuhnutá zmes dvoch alebo viacerých kovov, alebo kovov s nekovmi. Aj takzvané technicky čisté kovy sú zliatiny, avšak len s minimálnym podielom prídavných prvkov. Zdroj: wikipedia.

Konkrétnu špecifikáciu zliatiny, teda o aký pomer a ktorých kovov ide, sa nedozviete. Výrobca toto považuje za obchodné tajomstvo.

Spracovali sme článok obsahujúci mnoho užitočných informácií o materiáloch, z ktorých sú vyrábané platne a rošty.

 

Konštrukcia grilu

Aby text získal na prehľadnosti, zariadenie si môžeme rozdeliť na spodnú, strednú a najvyššiu časť, ktoré podrobnejšie popíšem.

Spodná časť

Podstavec v tvare 5-cípej hviezdy, na tomto bode zavísí celková rovnováha grilu. Rozpätie najvzdialenejších bodov podstavca zabezpečuje prijateľnú stabilitu. Nie je veľký problém gril prevrhnúť, ale počas grilovania sa vám to pravdepodobne nepodarí. Teda nemalo by sa 🙂 náhodný kontakt prípadne aj silnejšie ťuknutie nerozhodí stabilitu konštrukcie.

Stredná časť

Tyčový stojan s celkovou výškou 106cm sa zasúva do stredovej časti podstavca. Rovnako tak sa zasúva aj do dutého stredu vrchnej časti zariadenia. V samotnom strede stojanu je praktický oválny úložný priestor približných rozmerov 45x25cm v najvzdialenejších bodoch. Nezavadzia pri obsluhe grilu, resp. sa mi nestalo, že by som oň zavadil kolenom.

Steba VG 400 úložný priestor

Vrchná časť grilu Steba

Srdce zariadenia, ako som už túto časť nazval o niečo vyššie. Predstavuje to, čo nás všetkých zaujíma: poklop, ohrevné teleso, termostat a grilovaciu platňu s nádobou na tuk a prebytky. Kovová obruč po obvode grilu spevňuje celú konštrukciu a uľahčuje manipuláciu.

Platňa s úchytmi

Platňa je uspôsobená na prenášanie. Má 4 nožičky a po grilovačke ju tak môžete položiť tam, kde bude po ruke. Od zvyšku zostavy ju oddelíte veľmi jednoducho, stačí uchopiť rukoväte po stranách a podvihnutím máte v rukách už len platňu.

Steba VG 400 platňa

Určite nepokladajte horúcu platňu na plastové stolčeky.

Poklop s teplomerom

Poklop ma praktickú a dobre izolovanú rukoväť.  Jej otočením sa reguluje prúdenie horúceho vzduchu pod vrcholom. Chýba mi možnosť poklop zavesiť alebo inak prakticky odložiť, keďže nie je na pántoch. Samozrejme, poklop takýchto rozmerov by bol na pántoch veľmi nepraktický Vstavaný teplomer ponúka praktické grafické zobrazenie, nie však presné hodnoty stupňov.

Rozsah teplomeru je rozdelený na 4 časti:

 • slabo-modrá farba – Warming (zohrievanie)
 • oranžová – BBQ
 • červená – Grilling
 • Čierna – Roasting (pečenie na 200°C a viac)

VG 400-teplomer, poklop a rukoväť

 

Rýchlosť ohrevu

V prvom rade si treba uvedomiť ohromné rozmery tu predmetnej platne. Je prirodzené, že plné zohriatie týchto rozmerov aj nemalú chvíľu potrvá. Za použitia poklopu viete dosiahnuť konštatnú teplotu až do 250°C a to v značnej ploche, upiecť aj nadrozmerné kura teda nie je žiaden problém.
Termostat pracuje v rozsahu 6-tich stupňov, teda vrátane nuly. O = vypnutý ohrev, táto hodnota slúži ako vypínač termostatu.

Koľko trvá zohriatie platní?

Odstopovali sme koľko trvá zohriatie platne na jednotlivé stupne termostatu.  Ak použijete poklop, vedzte že ohrevu určitý čas ušetríte. My sme platňu ponechali nezakrytú, bez poklopu.

 • na 1. stupeň – 1min:20s
 • na 2. – 4:00
 • na 3. – 6:50
 • na 4. – 10:20
 • na 5. – 13:00

 

Steba VG 400 – CENA

My sme za túto nemeckú mašinu zaplatili 310€, čo bola k dátumu nákupu aktuálna ponuka na alze. Teraz je ponúkaný za 305€, navyše dostanete aj darček- Zmrzlinovač Guzzanti GZ 153.

Výhodou je, že gril je žiadaný, ale aj dosť drahý, na sklade je teda vždy dosť kusov. Na dodanie sme vôbec nečakali a do 24h sme si gril vyzdvihli osobne na centrále v Prahe.

Prehľadná tabuľka vám uľahčí výber najlacnejšieho z našich partneských e-shopov.

Názov e-shopuCena k 15.5.2017Aktuálna cena alebo akcia
Hej.sk309€ Steba na Hej.sk
Alza.sk305€ Steba na Alza.sk
Okay.sk305€ Steba na Okay.sk

 

Grilovanie

Ak som aj na celom zariadení zbadal drobné nedostatky, keď testovanie prešlo do fázy grilovanie, bolo po nedostatkoch. Pozrite sa aké fotografie vznikli počas nášho testovania.

burgre na Stebe VG 400
Steba vie čo má robiť a vie aj to, ako to má robiť. Platňa sa zohrieva dlhšie, je však obrovská a zliatinová, tak jej to logicky musíme odpustiť. Keď však dosiahne požadovanú teplotu, drží si ju poctivo a bez značných výkyvov, čo je pre liatinové rošty aj charakteristické.

Plocha platne je rozdelená na členitý a nečlenitý, resp rovný povrch. Mám pocit, že sa budem výrazne opakovať ak spomeniem, že rovný povrch je prevažne na nemäsové suroviny a najlepšie sa na ňom vyníma zelenina.

Steba VG 400 kotlety

450g bravčové kotlety s kosťou, cuketa a baklažán. TIP: baklažán aj cuketu pred grilovaním nasoľte a doprajte im čas aby putili čo najviac vody. Potom opláchnite, osušte a uložte na platňu. Takto ich na grile pripravíte omnoho rýchejšie.

Trúfne si aj na veľké kura

Ohromné rozmery platne sa rozpália až na 250°C, ktoré vďaka poklopu s regulovateľným vetraním, viete umne ovádať. Vysoká teplota v tak veľkom objeme, aký poklop grilu ponúka, si doslova žiada viac-než veľký kus mäsa.

Steba VG 400 Flank steak

Kilo vysokej roštenky z českej strakatej jalovice a predvarená špargľa.

Odtekanie prebytočného tuku

Na vzdialenejšej polovici platne, od termostatu (na fotke vyššie je to pravá strana), sú v 2 otvory v stredovej drážke. Dbajte na to, aby ste prispôsobili správny smer odtekania tuku, sklonu podlahy na balkóne. Teda smer od termostatu, drážkou v strede platne, po spomínané otvory v nej.

Otvormi v drážke prejdu prebytky do nádoby pod platňou, jej objem je až 2litre. Ideálne je do nádoby naliať približne 3dcl vody ešte pred grilovaním. Nezabúdajte ju však po každom použití očistiť, väčšinou stačí zaliť horúcou vodou a vyprázdniť.

Zberná nádoba pod platňou je z tvrdeného plastu a má kovové dno. Môžete si byť istí, že sa neprepáli.

 

Video z testovania

Recenziu sme doplnili o video, ktoré vzniklo počas grilovačky so Stebou.

 

Zhrnutie recenzie

Gril, ktorý vás nesklame a splní náročné zadania. Fakt, že kolega Peter si ho po testovaní nechal na vlastnom balkóne, hovorí za všetko. Potrápite sa trošku počas skladania, na vine je trápny manuál výrobcu, avšak kvalitná zliatinová platňa vám ihneď napraví chuť a úsudok. Kúpu Steby VG-400 zaručene neoľutujete.

Cena tohoto zariadenia vie odradiť od kúpy. Možno objavíte svojho favorita medzi vybranými záhradnými grilmi, v tomto odkaze na náš článok.

Výhody grilu

 • obrovská liatinová platňa
 • mimoriadne objemná nádoba na prebytky
 • jednoduché a ľahké ovládanie
 • stupeň 0=vypnutie termostatu
 • plynulý ohrev až do 250°C
 • teplomer v poklope
 • používať ho môžete aj bez stojanu
 • vyrobené v Nemecku
 • platňa má aj rukoväte
 • členitý aj rovný povrch platne
 • teplomer na poklope

Nevýhody grilu

 • uvítal by som nadstavbu pre zavesenie poklopu
 • príšerný návod na poskladanie zariadenia
 • vysoká cena za nemecký produkt
 • nekonkrétny roszah teplomeru

 

 

-Dougrilovania priatelia-

 

Naše hodnotenie

Výborne fungujúce zariadenia, po krátkej chvíli sa naučíte na grile s poklopom čarovať. Údržba je jednoduchá a nemecká výroba navodzuje pocit vyššieho štandardu kvality a trvácnosti.

Redakčné hodnotenie
 • Obsluha
 • Odolnosť
 • Príkon
 • Použité materiály
 • Udržanie teploty
 • Rýchlosť ohrevu
 • Praktickosť

Výsledok recenzie grilu Steba VG 400

Zliatinová platňa veľmi dobre udržuje teplotu, na vrchole poklopu môžete regulovať prieduch horúcich pár. Zariadenia môžeme úprimne odporúčať, potvrdzuje to aj skutočnosť, že kolega Peter si po testovaní tento gril ponechal. Bez stojanu ho môžete používať aj v interiéroch, čo je veľmi praktické hlavne v chladnejších mesiacoch.

4.6

One Response

 1. David 9. októbra 2018

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.