Aký elektrický gril? Tipy ako si správne vybrať.

Elektrický gril predstavuje efektívne riešenie pre všetkých ľudí túžiacich po ľahkom a rýchlom grilovaní. Poteší predovšetkým absencia uhlia, propán-butánových fliaš, alebo dreva. Vo všeobecnosti je vhodný do každého prostredia – či už do záhrady, na balkón, alebo pri nepriaznivom počasí kľudne aj na kuchynskú linku.

Tento druh grilu na vás zapôsobí svojou praktickosťou, ľahkosťou a jednoduchou manipuláciou – a to dokonca aj počas samotného grilovania.

Nájsť ideálny gril je drina.

Hľadanie toho správneho elektrického grilu je aj o predstave, čo na ňom zvládnete.

 

Catler GR8030

Vyberáme elektrický gril

 

Výhody elektrického grilu

Žiadne palivo

Jedna z najväčších výhod elektrického grilu je, že nepotrebujete žiadne palivo ako propán-butánové fľaše, drevené uhlie, či drevo. Stačí ho zapojiť do elektrickej siete a máte neobmedzený zdroj tepla, bez rizika vyčerpania paliva, pokiaľ platíte svoje účty za el. energiu 🙂

Ľahkosť a jednoduchosť

Drevené uhlie je pripravené na grilovanie pomerne ľahko. I tak si vyžaduje určitý čas na zohriatie, zručnosti na prípravu a poriadkumilovnosť pri upratovaní . Ľudia, ktorí sa neradi zašpinia a nezľaknú sa plynovej bomby, preferujú plynové grily. Tí ostatní zvolia najľahší spomedzi všetkých variantov a to je práve elektrický gril, ktorý sa jednoducho iba zapína alebo vypína.

Gril sa zohreje za pár minút a vy môžete z chuti začať grilovať.

Menší neporiadok

Drevené uhlie, či drevo dokážu zašpiniť nielen vás, ale aj samotný gril. Podobne ako plynový gril, ani elektrický gril po sebe nezanecháva žiadny popol. Netreba však zabudnúť, že je potrebné vyčistiť svoj elektrický gril vždy pred a hlavne po grilovaní.

Nevýhody elektrického grilu

Bez zásuvky to nepôjde

Toto sa môže zdať banálne, no prístup k elektrickej energií nenájdete všade. Na záhrade sa to síce dá vyriešiť zakúpením potrebného predlžovacieho káblu, pokiaľ ste však na pláži alebo niekde inde, tak máte s elktrickým grilom bohužiaľ smolu.

Elektrický gril je nutné zapojiť do elektrickej siete.

Elektrický gril bez zásuvky fungovať nebude.

Chýba dymová príchuť

Typická vec pre vonkajšie grilovanie je tradičná dymová príchuť podľa použitého tepelného média. Pri grilovaní na drevenom uhlí alebo dreve vaše jedlo dostane charakteristickú chuť, ktorú skúsení stravníci dobre poznajú. Pri plynovom a elektrickom grile však žiadna dymová príchuť nie je, rovnako ako pri grilovaní na briketách.  Existuje však aj možnosť dokúpiť si tzv. dymiaci box, ktorý síce nepredstavuje plnohodnotnú náhradu, avšak to záleží už od subjektívneho pohľadu.

Pomôžeme Vám vybrať si vhodný elektrický gril

Kvalitný elektrický gril môže vyzerať aj takto.

Vybrať ten správny nie je jednoduché

Z obrovskej ponuky elektrických grilov je pre jednotlivca veľmi ťažké nájsť vhodný gril, ktorý splní spotrebiteľove konštrukčné očakávania, funkčné nároky, bude mať príjemný dizajn a hlavne rozumnú cenu.

Preto testujeme a recenzujeme, aby ste vy mali jednoduchší výber a relevantné informácie pred kúpou takéhoto zariadenia.

Tipy pre grilovanie na elektrickom grile

Viete načo si dať pozor počas grilovania na elektrickom grile?

Nepoužívajte kovové kuchynské potreby

Kov poškodí povrch grilovacej dosky, čím sa narušuje jej tepelná celistvosť a jedlo sa tak ľahšie pripáli. Porušená štruktúra sa používaním len rozširuje a prehlbuje, preto na otáčanie alebo odkladanie jedla z grilu radšej vždy použite drevené alebo silikónové vidličky.

Opatrne na elektrický gril.

Drevené pomôcky sú pre elektrické grily správna voľba

Používajte tenšie mäso

Toto odporúčanie je hlavne pre menej výkonné grily, tenšie kúsky sa prepečú lepšie a rýchlejšie. Kvalitný gril by sa mal vyznačovať tým, že vás neobmedzuje vo výbere vhodnej potraviny a ugriluje pre vás takmer všetko.

Používajte tenkú alebo malú zeleninu

Rovnaké pravidlo, aké platí pri grilovaní mäsa sa týka aj zeleniny. Malá a tenká zelenina sa ugriluje rýchlejšie a rovnomernejšie ako veľká. Skúste vyskúšať cuketu, špargľu, paradajky, huby alebo zelené fazule.

Sledujte počas grilovania čas

Pokiaľ vlastníte kontaktný elektrický gril, na ktorom sa dajú potraviny grilovať súčastne z obidvoch strán, pamätajte si, že čas potrebný na prípravu jedla je približne o polovicu kratší ako pri klasickom grile.

Kontaktný elektrický gril urýchluje prípravu

Príklad kontaktného elektrického grilu.

Okoreňte a ochuťte si pred grilovaním svoje jedlo

Dodať jedlu chuť je nevyhnutné. Jednoduché posypanie soľou je dobrý začiatok, no skutočne dobrú chuť dosiahnete použitím domácich marinád alebo vhodne zvolenými bylinkami. Marinovanie a dĺžka marinovania záležia od konkrétnej potraviny,ktorú budete grilovať. Jednoduché formy marinád a grilovacie korenie si môžete kdekoľvek kúpiť alebo poprípade urobiť vlastné.

Sledujte detaily – zapínanie/vypínanie elektrického grilu

Toto je dôležitý bod hlavne pre zábudlivcov. Niektoré modely sa nevyrábajú s vypínačom a vypnú sa, iba keď ich odpojíte zo siete. Naučte sa spoznať fungovanie termostatu a predvídať tak kedy gril prestane a naopak začne hriať. Takúto zručnosť oceníte hlavne počas prípravy hrubších steakov, kedy nechcete prísť o šťavu v ich vnútri.

Kontrolujte teplotu

Ako je napísané vyššie, teplota, cykly zohrievania a udržiavania teploty sú dôležité pre prípravu pokrmov. Zaujímavá pomôcka je kontaktný teplomer, stačí ho priložiť ku grilovaciemu podkladu (keramickej doske, grilovej platni…)

Teplomer Vám použe využiť potenciál elektrického grilu naplno

Viacero elektrických grilov má v základnej výbave takýto teplomer

Príkon

Informácia o príkone môže byť na obale produktu alebo na spodnej strane zariadenia. Ideálny príkon je v rozmedzí 1 000 – 1 500 wattov, samozrejme vždy to záleží od nárokov na konkrétny gril, na aké príležistosti bude používaný a podobne. Menšie elektrické grily fungujú na príkone 750 wattov, čo by nemuselo stačiť na rýchlu prípravu večere pre štvorčlennú rodinu.

 Predhrejte si svoj gril

Ešte predtým než ste pripravení grilovať, aplikujte na povrch grilu malé množstvo olivového oleja alebo olej v spreji na nízkokalorické varenie a nastavte teplotu na strednú alebo stredne veľkú. Nechajte gril zohriať a vaše jedlo tak nebude vysúšané a zachová si vo vnútri vláčnosť.

Udržujte svoj gril v čistom stave

Pred, i po grilovaní sa odporúča gril očistiť. Zhruba raz za 2 mesiace je dobré oddeliť rošty, postriekať ich sprejom s citrusovým čističom, vydrhnúť a dôkladne umyť. Okrem roštov sa odporúča vyčistiť alebo radšej úplne vymeniť odkvapkávaciu misku.

Gril s odnímatelnými grilovacími doskami

Pre jednoduché čistenie si radšej zvoľte gril s touto možnosťou. Takáto výhoda je na nezaplatenie, starostlivosť o gril do maximálnej miery zjednodušuje. Po použití sa dosky jednoducho oddelia od tela grilu a šetrne sa očistia, aby nedošlo k narušeniu ich povrchu.

Rozmýšľajte otvorenejšie

Hoci si grilovanie asociujeme predovšetkým s mäsom, v skutočnosti toto zariadenie zvládne veľké množstvo zeleniny a iných jedál ako sú huby, paprika, cibuľa, baklažán, panini, sendviče atď.. Nebojte sa experimentovať, o tom predsa celé grilovanie je.

zelenina a ovocie na elektrickom grile

Pestré farby elektrickému grilu pristanú. Povolte uzdu svojej fantázií.

Návod ako si vybrať elektrický gril

Ďalšie rady a veľa dôležitých informácií nájdete aj v našom ďalšom článku s týmto odkazom: www.elektrickygril.sk/ako-si-vybrat-elektricky-gril/

Horúci tip na výborný gril

Catler GR4011

Testovali sme elektrický kontakný gril Catler GR4011. Toto zariadenie vás nesklame. Recenzia je v tomto odkaze.

 

-Dougrilovania priatelia-

No Responses

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.