Grilovanie na elektrickom grile

Pripravili sme 25 tipov ako uspieť za grilom a bezpečnostné rady ohľadom používania elektrických grilov. Zaujíma vás ako pripraviť zeleninu, ryby, kuracie, bravčové či hovädzie mäso? Buďte na grilovačku pripravení, okrem skúseností vám ponúkneme aj mnoho receptov pre inšpiráciu.

25 tipov ako uspieť za grilom

Všeobecné aj konkrétnejšie rady ako nespackať grilovačku a nesklamať tak hostí.

 1. Kvalita niečo stojí, preto na grile nešetrite a hľadajte zlatú strednú cestu, pomerný výkon za prijateľnú cenu. My vrelo odporúčame Catler GR 4011.
 2. Základom úspešného grilovania je rozpálenie na vhodnú teplotu.
 3. 20-30 minút pred grilovaním vyberte mäso z chladničky, aby získalo okolitú teplotu.
 4. Čím jednoduchšia marináda, tým viac vynikne chuť mäsa.
 5. Marinádu najskôr necháme aspoň 10 minút postáť, až potom do nej vkladáme mäso.
 6. Ak ponecháte vyzreté stejky v suchej marináde viac ako 1hodinu, nepoužite v zmesi soľ a doprajte im pár kvapiek oleja.
 7. Pred grilovaním mäso zbavte prebytočnej marinády, predovšetkým medovej alebo cukrovej.
 8. Mäso nekrájajte na príliš tenké plátky, na grile sa rýchlo vysuší.
 9. Sušené bylinky sa na povrchu mäsa, pri teplotách nad 180°C, rýchlo spália a uvoľňujú horké chute.
 10. Mäso nenaklepávajte, porušila by sa jeho štruktúra. Potlačte ho palcom alebo päsťou.
 11. Ideálna hrúbka mäsových steakov je 2 až 3 cm. Ak majú tukový okraj, neodrezať.
 12. Obracajte výhradne kliešťami, nepichajte do mäsa vidličkou, aby nevytiekla šťava.
 13. Najmä kotlety a steaky, obráťte na rošte len raz. Časté obracanie vysušuje.
 14. Mäso neobracať „na silu“, ak sa drží roštu, chvíľu mu ešte doprajte. V správny čas samo povolí.
 15. Stejky alebo kotlety -prerastené mäso-  netreba pred grilovaním potierať olejom.
 16. Hotové grilované mäso neukladajte na miesto, kde bolo predtým surové mäso.
 17. Pred konzumovaním, by malo mäso odstáť aspoň 2 minúty. Šťava, ktorá je sústredená hlavne v strede, sa presunie až k okrajom.
 18. Klobásy pred grilovaním treba narezať alebo popichať vidličkou, aby nepraskli.
 19. Ak orezávať tuk, tak až po grilovaní, dodá mäsu individuálnu chuť.
 20. Hydina grilovaná aj s kožou, je omnoho šťavnatejšia.
 21. Na prerastené stejky je ideálne suché marinovanie.
 22. Soliť by sa malo až po grilovaní a odležaní.
 23. Grilovacie kovové ihly potrite pred napichovaním pokrmu olejom, aby sa jedlo nepripieklo.
 24. Ak používate drevené špajdle, namočte ich na jednu hodinu do studenej vody s obsahom citrónovej šťavy a potom jemne potrite olejom.
 25. Čítajte naše články 🙂 , napríklad kategóriu tipy na grilovanie.

 

Grilovanie mäsa

Všeobecne platí, že mäso solíme až PO grilovaní. Niekto tvrdí, že aj koreniť až PO. Pán Pohlreich tvrdí, ža na „tlustý“ steak priamo pred grilovaním v kľude pridáva hrubozrnnú soľ aj korenie. Podľa neho mäso nestihne tuhnúť alebo sa výraznejšie vysušiť.

Hydina, bravčové mäso a ryby musia byť čerstvé. Hovädzie mäso a divina, čo najviac odležané.

Hotové grilované mäso je potrebné nechať pár minút odležať, kým ho začneme konzumovať alebo krájať, aby sa šťava vo vnútri rovnomerne rozložila. Dĺžka grilovania závisí od hrúbky a tiež od druhu mäsa.

Marinády

V modernom grilovaní sa upúšťa od marinovania mäsa v olejových marinádach niekoľko dní. Odporúča sa skôr kratšie marinovanie a v prípade prerasteného mäsa sú ideálne tzv. suché marinády bez oleja alebo iného tuku.

Áno, marinovať môžeme aj zmesou suchého korenia, nemiešajte však viac ako tri druhy korenia. Pri hydine stačí 20 minút suchého marinovania, v prípade hovädzieho okolo 30 minút. Do tukových marinád sa hodí niečo kyslé, napríklad citrónová šťava, vínny ocot alebo horčica.

Hovädzie mäso by malo ostať v olejovej marináde maximálne 8 hodín, bravčové 6 hodín. V prípade diviny je potrebné marinovať aspoň 24 hodín, prípadne niekoľko dní.

Kuracie, morčacie… hydina

Veľmi obľúbený druh mäsa, ľahko stráviteľný, cenovo dostupný a chutný. Kuracie alebo morčacie mäso stačí marinovať jednu, maximálne dve hodiny pred grilovaním.

Grilovať sa dajú všetky časti kuriatka, ideálne s kožou, ale aj bez kože. Koža počas grilovania získa výbornú chrumkavú chuť a ochráni mäso pred vysušením.

Na elektrický gril sa celé kura nehodí, radšej ho naporcujte a v najlepšom prípade aj vykostite.

Ak kurča naporcujeme, jednotlivé časti sa prirodzene grilujú kratšie. Vykostené časti sa ugrilujú ešte rýchlejšie a ak im ponecháte aj kožu, budú omnoho šťavnatejšie. Hydinové mäso potrebuje dodať chuť, preto je marináda alebo dochutenie po grilovaní nutnosť.

Výborné recepty na medové kura s kožou a cesnakové kuracie prsia sú v našom článku 5 lahodných receptov na grilovanie.

kuracie prsia

Kuracie prsia s kožou, pripravené pod parným viečkom na platni nemeckého grilu Rommelsbacher.

 

Bravčové mäso

Bravčové mäso je skôr tukom obalené než prerastené,resp. je tuk zväčša na okrajoch, nie vo vnútri svalových vlákien. Určitú výnimku predstavuje krkovička.

Mastné okraje mäsa treba najemno narezať, aby sa neskrúcalo. Nikdy nie odrezať!! Dodajú mäsu jedinečnú chuť.

Pri tomto druhu mäsa je dôležité, aby bolo poriadne prepečené. Skvelou pochúťkou sú grilované rebierka, krkovička, plátky stehna, bôčik a panenka. Rebierka sa často grilujú na mede. Cukry sa však rýchlo spália a púšťajú horké chute. Sladkú omáčku naneste preto na mäso asi 30 minút pred koncom grilovania. Toto mäso má výbornú chuť aj bez použitia marinád. Stačí ho iba ugrilovať a následne posoliť a dochutiť nejakým korením alebo omáčkou.

Bravčovej krkovičke a jej príprave sme venovali celý článok, určite vás bude zaujímať. Grilovanie krkovičky – ako to nespackať + skvelé recepty

Steba VG 400 kotlety

Bravčové kotlety, baklažán a cuketa na najväčšej elektrickej platni. Patrí grilu Steba VG 400 (odkaz na našu recenziu).

Hovädzie mäso

Nízka roštenka prerastá tukom hlavne na povrchu, vysoká aj vo vnútri. Krájame kolmo na svalové vlákna, prípadne v miernom uhle. Niektoré výnimočné odrody stejkov sa krájajú po svale.

Mäso na grilovanie by malo byť prerastené, najlepšie kúsky získate z pravej hovädzej sviečkovice, ale vhodná je aj falošná. Dobrá voľba na grilovanie je aj roštenka, hovädzie stehno alebo zadná časť chrbta. Hovädzie mäso sa griluje pri vysokej teplote, takto si zachová najväčšiu šťavnatosť. Ochucovať potrebuje minimálne.

Grilovanie hovädzieho mäsa je náročné na prípravu. Treba mať už určité skúsenosti, aby mäso nebolo vysušené alebo naopak príliš krvavé.

Elektrické grily, ako napríklad Tefal GC 712, vám pripravia steak na želanie. V každej fáze prípravy: Rare, Medium alebo Well-done, zaznie zvukový signál a ovládanie zmení farbu.

Hovädzí steak na grile

Obed pre bielkovinových maniakov. Krásny hovädzí steak s oblohou nám pomáhali v teste grilu Catler GR 8012.

Divina

Divina je tmavšie, výrazne aromatické mäso, preto treba dávať pozor na použité koreniny. Univerzálna korenina v prípade diviny je čerstvý rozmarín, ktorý určite chuti mäsa neuškodí. K diviakovi aj jeleňom sa hodia brusnice, šípky a červené víno. Na grilovanie je vhodné mäso z mladej srstnatej (jeleň, daniel, muflón, zajac) a čiernej zveriny (diviak).

Grilovanie diviny vyžaduje značné skúsenosti. Mäso treba vedieť namarinovať v správnej marináde, aby sa podtrhla jeho chuť a tiež je potrebné ho nechať dostatočne dlho odležať, aby nebolo tuhé.

Ryby

Ryby musia byť čerstvé a pevné. Grilovaním na masle získajú lahodnejšiu chuť ako pri použití oleja. Rybu najprv položte z oboch strán na rozpálený gril, čím sa na jej povrchu vytvorí pevná kôrka a s rybou sa tak lepšie manipuluje, nerozpadáva sa. Potom ju natrite marinádou a dogrilujte.

Sladkovodné chudšie ryby ako pstruh, tilapia, zubáč grilujeme v celku. Tučnejšie ryby ako žralok, losos, tuniak, kapor grilujeme ako filety alebo podkovičky. Ideálna hrúbka je 2.5 cm.

Kto je šikovný, zvládne na grile aj našich 5 receptov s morsými plodmi.

Pražma morská grilovaná v automatickom režime.

Táto pražma morská na vlastnú kožu testovala automatický režim pre grilovanie rýb. Funkcia je z automatického grilu Tefal GC712.

 

 

Grilovanie zeleniny

Zelenina na grilovanie musí byť, rovnako ako ryby, čerstvá a pevná. Pred grilovaním ju potrieme tenkou vrstvou oleja alebo marinády. Zeleninu potierame olejom alebo marinádou aj počas grilovania, aby nevysychala.

Vláknitú zeleninu pred grilovaním blanšírujeme vo vriacej vode jednu až dve minúty. Baklažán alebo cuketu je vhodné nakrájať na 5 mm plátky a nasoliť. Po 30 minútach soľ zmyte vodou a plátky poriadne vysušte papierovým obrúskom, až potom marinujte a ugrilujte.

Veľa receptov nájdete v tomto odkaze.

Grilovanie ovocia

Vhodné je tvrdšie, pevné ovocie v ranom štádiu zrelosti. Príliš prezreté a mäkké ovocie nie je vhodné na grilovanie. Grilované ovocie je skvelou prílohou k mäsu. Samostane je to výborný a zdravý dezert.

Grilujeme radšej dlhšie, ale na nižšej teplote. Obsahuje prírodné cukry a tie sa rýchlo spália, preto negrilovať na príliš vysokej teplote.

Viac o grilovaní ovocia a 6 skvelých receptov nájdete v našom článku: Grilované ovocie-zdravo a chutne.

mango banan gril

Mango a banány s trochou farebného korenia a chilly, sme grilovali na masle. Fotografia je z testu grilu Rommelsbacher.

Bezpečnostné rady na záver

 • Elektrický gril používajte iba na rovnom a stabilnom povrchu.
 • V bezprostrednej blízkosti grilu by sa nemali nachádzať žiadne horľavé predmety.
 • Ak ho dlhšie nepoužívate, tak odoberte ovládač teploty z grilu a tento ovládač nikdy neskladujte v exteriéri.
 • Ak elektrický gril používate vonku, nikdy tak nerobte, ak prší.
 • Elektrický kábel sa nesmie dotýkať horúceho grilu.
 • V prípade vzniku plameňov nepoužívajte na ich uhasenie vodu.
 • Počas čistenia grilu neponárajte napájací kábel, tepelné prvky a termostat do vody

 

Stále nemáte poriadny elektrický gril? Tak si pozrite honotenie grilov, ktoré sme už testovali. Nájdete ho v menu, sekcia POROVNANIE.

 

 

– Dougrilovania priatelia –

No Responses

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.