Kontaktný elektrický gril – rýchlo a zdravo

Snáď každá domácnosť má grilovaciu panvicu, avšak žiadna z nich nedokáže konkurovať skutočnému grilu. Elektrický kontaktný gril kombinuje výkon kvalitnej elektrickej rúry so schopnosťami grilovacej panvice a rýchlosťou mikrovlnky. Vhodný typ si vie nájsť každý. Trh ponúka široké možnosti výberu v rámci rozmerov, výkonu aj ceny. Možno preto jeho popularita v domácnostiach tak stúpa.

Najlepší kontaktný elektrický gril - Catler GR 8030

Pravdepodobne najlepší kontaktný gril na trhu – Catler GR 8050

 

Čo je to kontaktný gril

Konktaktný elektrický gril pozostáva z dvoch protiľahlých platní a výhrevných telies , medzi ktoré sa pripravované suroviny uzavrú.  Za pomoci 2 rozpálených platní, sa pripravuje pokrm z oboch strán a teda rýchlejšie.

Obvykle má zariadenie podobu diplomatického kufríka so širokými rukoväťami. Spojenie platní a často aj viacero stabilných polôh, zabezpečujú pánty – pohyblivé kĺby – medzi nimi. Kvalita pántov ovplyvňuje celkovú pevnosť zariadenia, udržanie správnej stopy pohyblivej časti a tým aj odolnosť proti „rozkývaniu“. Drašie kontaktné grily sú robustnejšie, spravidla prinášajú kvalitnejšie a premyslené riešenia pohyblivých kĺbov.

Výhody kontaktných grilov

 • Grilovacie platne sa rýchlo zahrievajú
 • Expresne rýchla príprava jedla
 • Grilovanie je možné z oboch strán súčasne
 • Niektoré grily umožňujú rozloženie na barbecue gril, čím sa zväčší grilovacia plocha
 • Väčšinou ponúkajú viacero polôh postavenia platní
 • Niektoré dokážu jednu platňu vypnúť, ak ju nebudete používať
 • Jednoduchá údržba aj uskladnenie
 • Grilovať je možné celoročne

Využitie kontaktného grilu

Elektrické kontaktné grily sú vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí obľubujú celoročnú rýchlu prípravu zdravých grilovaných jedál. Pre tých, ktorí chcú grilovať, ale nedisponujú patričným priestorom, či už v podobe záhrady alebo terasy, kam sa viac hodí gril plynový alebo na drevo, brikety, či uhlie.

Využitím oboch protistojných platní je pokrm pripravený rýchlo a nevyžaduje zdĺhavú obsluhu, čo umožňuje hostiteľovi viac sa venovať hosťom.

Platne grilu

Elektrické kontaktné grily majú platne s rôznymi možnosťami vyhotovenia. Môžu byť pevné alebo odnímateľné, s členitým alebo hladkým povrchom. Členenie býva vrúbkované, rebrá na povrchu platní vytvoria pravidelné mriežkovanie na potravinách. Keď je takto pripravené mäso, dokonale sa prepečie, ale zároveň ostane vnútri šťavnaté.Concept GE3000 4v1

Vrúbkované platne sú univerzálne a hodia sa na prípravu väčšiny grilovaných jedál, predovšetkým ale mäsa. Lepšie odvádzajú prebytky a tuk pod surovinou, ktorú práve grilujete. Hladké plochy sú zase vhodnejšie na prípravu zeleniny, vajec, ovocia…

Odnímateľné platne

 • variabilita – často je k dispozícii viacero povrchov platní a môžete ich meniť podľa druhu grilovaného jedla
 • jednoduchšie čistenie
 • odnímateľné platne sú často tenké, menej odolné a rýchlejšie sa opotrebujú
 • používaním sa spravidla uvoľňuje uchytenie dosiek a tie môžu časom vypadávať

Kontaktný gril s kvalitnými odnímateľnými platňami je Concept GE-3000. V balení dokonca ponúka viacero povrchov-platní na výmenu.

Pevné platne

 • konštrukcia pevných platní je odolnejšia
 • lepšie priliehajú k výhrevnému telesu a rozpálenie býva rýchlejšie
 • nehrozí optrebovanie materiálu, uvoľnenie a následne vypadávanie dosiek
 • pracnejšie umývanie
 • väčšinou je spodná aj horná platňa rebrovaná

Zaujíma vás ako vyzerá poriadny gril s pevnými platňami? Neprehliadnite Catler GR 8050, dokonalé zariadenia avšak za vyššiu cenu!

Veľkosť grilu

Pri výbere vhodného grilu treba zvážiť pre koľkých ľudí a ako často chcete grilovať a tiež priestorové možnosti vašej domácnosti. Drahšie zariadenia  mávajú aj väčšie rozmery a kvalitnejšie spracovanie. Obecne platí: menší gril, menšia grilovacia plocha a čím väčší gril, tým väčšia grilovacia plocha.

Tefal GC 305012

Medzi tie menšie modely kontaktných grilov, ktoré sa oplatí všimnúť, patrí aj Tefal GC305012 s rozmermi 20 x 36 x 35 cm, ale príkonom až 2000W. Vďaka svojim útlym rozmerom sa zmestí naozaj do každej kuchyne a je možné ho uskladniť aj vo zvislej polohe.

Tefal 305012

Keď ide o pomer cena-výkon, len ťažko nájdete niečo lepšie ako Tefal GC 305012

 

Veľkosť grilovacej plochy je 600 cm2. Veľmi ľahko sa udržiava. Odnímateľná nádoba na zachytávanie vytekajúcej šťavy a prebytočného tuku, spolu s odnímateľnými nepriľnavými doskami, uľahčujú čistenie po grilovačke. Zvládne sa aj rozložiť do barbecue polohy.

PD-2020R/RM

Mimoriadne veľký kontaktný elektrický gril, použiteľný skôr v gastro prevádzkach PD-2020R/RM. Má rozmery 61,4 x 40,5 x 18,2 cm a grilovacia platňa má 55 x 25 cm. Dve samostatné vrchné platne s členitým povrchom a samostatné ovládanie pre každú z nich. Spodná platňa je z polovice členitá a z druhej rovná. Teplota sa dá regulovať od 0 do 270°C. Príkon 6000 W.

Robustný gril s veľkou grilovacou plochou, ktorý je vhodný pokiaľ robíte grilovacie párty pre väčší počet ľudí. Je vhodný pre ľudí, ktorí majú napríklad k dispozícii vonkajšiu letnú kuchyňu, kam sa tento úžasný pomocník výborne hodí alebo rozmerovo veľkorysú terasu. Ideálny aj do prevádzok s gastro zameraním.

 

Ceny kontaktných grilov

Priemerná cena za dobrý gril sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 250€.

Dobrý gril by mal mať príkon aspoň 2000 W, termostat s reguláciou teploty, zachytávaciu nádobu na prebytočný tuk, platne z kvalitného nepriľnavého materiálu a dostatočne veľkú grilovaciu plochu.

Sencor SPG 3100WH – len za 18€

Najlacnejší gril Sencor SPG 3100WH, ktorého cena je iba necelých 19 Eur. Má príkon iba 1000W a jeden stupeň regulácie teploty. Je to veľmi jednoduchý prístroj, ktorý nedisponuje žiadnymi prídavnými funkciami. Ideálny pre zapekanie paniny alebo sendvičov.

Catler GR 8050

K najdrahším kontaktným elekrickým grilom patrí Catler GR8050. Jeho cena je okolo 340€. Príkon 2400W, teplota sa dá nastaviť v rozmedzí od 160 do 230°C. Má 30 minútový časovač, dá sa rozložiť na barbecue gril, má veľkú zachytávaciu nádobu a primerane veľkú grilovaciu plochu, ktorá sa dá rozložením ešte zväčšiť.

Prijateľný stred, ktorý poskytuje dostatočnú kvalitu v primeranej cene, reprezentujú grily Catler GR4011 alebo Tefal GC712.

 

2 tipy na super kontaktný gril

Tieto modely si zamilujete. Vybrali sme dvoch zástupcov, síce jednej značky, nie sú nemeckej výroby, ale i tak sú poctivej konštrukcie, z kvalitných materiálov a pevného-odolného zhotovenia.

Tip 1: Catler GR4011

Tento gril poskytuje výbornú kvalitu za rozumnú cenu. Má dostatočný príkon aj rozsah termostatu, pevnú konštrukcie a poctivé spracovanie. Testovali sme ho a preto sa nebojíme toto zariadenie odporučiť, viac sa dozviete v recenzií.Testujeme elektrický gril Catler 4011

Grilovacie platne sú z certifikovaného materiálu QuantaniumTM. Ide o unikátny nepriľnavý povrch, ktorý eliminuje spotrebu oleja a zároveň je výrazne odolný voči poškriabaniu, môžete používať aj kovové nástroje počas obsluhy.

 

Technické parametre

Rozmery grilu:380 × 349× 146mm
Rozmery platne:280 x 260mm
Príkon:1850 - 2200W
Hmotnosť:7,7kg
Rozsah termostatu:180 - 220°C
Frekvencia / Napätie50Hz / 220 - 240V

Užitočné informácie

Dĺžka kábla:120cm
Odkladanie kábla:áno / na spodnej strane podstavca
Protisklzová podstava:áno + nožičky pre úpravu sklonu
Viacero polôh grilovania:Nastaviteľná výška vrchného roštu

 

Tip 2: Catler GR 8012

Ponúka grilovanie v dvoch pozíciách a to ako kontaktný gril alebo barbecue gril. Výška hornej dosky a sklon spodnej dosky sú nastaviteľné. Je to veľký, odolný a ťažky elektrický gril s kvalitnou a pevnou konštrukcoiu. Tento model sme už testovali a viac sa o ňom dozviete v recenzií, prípadne v článku: Catler GR8012 – poriadne raňajky

Elektrický gril Catler GR8012-tento gril vás nesklame

Kto hľadá tú najvyššiu kvalitu, určite už o tomto elektrickom grile počul. Ako hodnotíme zariadenie sa dozviete v našej recenzií

Grilovacie platne sú zo spomínaného materiálu QuantaniumTM. Váha grilu v spojení s protišmykovou podstavou udržujú zariadenia stabilne tam, kam ho položíte.

 

Technické parametre

Rozmery grilu:489 x 381 x 159 mm
Rozmery platne:381 x 289 mm
Príkon:2000 – 2400 W
Hmotnosť:10,6 kg
Rozsah termostatu:180 – 220 °C
Frekvencia / Napätie50Hz / 220 - 240V

Užitočné informácie

Dĺžka kábla:120cm
Odkladanie kábla:áno / na spodnej strane podstavca
Protisklzová podstava:áno + hmotnosť=stabilita
Viacero polôh grilovania:kontaktný, barbecue gril+sendvičovač

 

Záver

Kontaktné elektrické grily sú pre prípravu grilovaných jedál časovo najšetrnejšou alternatívou. Rýchlo sa zahrejú na požadovanú teplotu a keďže je jedlo grilované z oboch strán naraz, je expresne rýchlo pripravené. Pred samotným grilovaním stačí gril zapojiť do elektrickej siete a môže sa začať.

TIP na článok: TOP elektrické grily na balkón

 

-Dougrilovania priatelia-

No Responses

Zanechte odpověď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.